Polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej rozpoczęła się 1 stycznia 2025 r. 3 stycznia w Warszawie, w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej odbyła się gala inaugurująca to wydarzenie. Polska przejęła obowiązki po Węgrzech, choć oficjalnego przekazania flagi i symboli nie było, bo stosunki polsko-węgierskie ochłodziła decyzja o azylu dla polskiego zbiega z kryminalnymi zarzutami, choć b. wiceministra sprawiedliwości. Nie było też wśród gości prezydenta RP Andrzeja Dudy, bo jego zaproszeniu rządowi urzędnicy okazali ponoć zbyt mało zainteresowania.
Widownia teatralna była wypełniona po brzegi. Wystąpienia oficjalne wygłosili – premier rządu RP Donald Tusk i przewodniczący Rady Europejskiej Antonio Costa.
Prezydencja polska to nie tylko prestiż w przewodzeniu europejskim sprawom, ale przede wszystkim wielka odpowiedzialność. Prezydencja Polski w Radzie UE przypadła w newralgicznym okresie powołania nowego składu Komisji Europejskiej i w czasie kształtowania nowych kierunków działania Unii Europejskiej w globalnej rzeczywistości. Ponadto niebawem swój prezydencki urząd obejmie w USA Donald Trump, którego posunięcia na nową kadencję są trudne do przewidzenia. Pozostaje nadal wojna w Ukrainie i odniesienie się UE do dalszego militarnego i politycznego wspierania Ukrainy oraz do ewentualnych scenariuszy zakończenia wojny.
W części artystycznej gali zaprezentowali się muzycy Orkiestry i Chóru Teatru Wielkiego Opery Narodowej pod batutą Radzimira Dębskiego.
Wcześniej, na budynku Justus Lipsius w centrum dzielnicy europejskiej Brukseli zmieniono węgierskie logo prezydencji na polskie, stworzone graficznie przez artystę Jerzego Janiszewskiego, który jest też twórcą symbolu „Solidarności” z 1980 r.
Jak poinformowała prowadząca galę Grażyna Torbicka polskie logo widniejące nad sceną Teatru symbolizuje odrodzenie polskiej demokracji i społeczeństwa obywatelskiego, odnosi się do najlepszych tradycji „Solidarności” oraz wpisuje się w szerszy kontekst powrotu Polski do głównego nurtu debaty europejskiej.
Hasło przewodnie polskiej prezydencji brzmi: „Bezpieczeństwo, Europo!”, a Polska chce skupić się na jego siedmiu wymiarach: zewnętrznym, wewnętrznym, informacyjnym, ekonomicznym, energetycznym, żywnościowym i zdrowotnym.
Przez najbliższych 6 miesięcy odbywać się będzie ponad 300 różnorodnych spotkań i konferencji pod egidą polskich ministrów, w tym jedna duża konferencja na temat bezpieczeństwa zapowiadana jest w Bydgoszczy.
Na sali Teatru Wielkiego dostrzec można było reprezentantów regionu kujawsko-pomorskiego. Byli m.in. europosłanka Joanna Scheuring-Wielgus z mężem, posłowie Nowej Lewicy Krzysztof Gawkowski (wicepremier i minister), Piotr Kowal oraz współprzewodniczący RW, I wicewojewoda kujawsko-pomorski Piotr Hemmerling z małżonkami.
Posłuchaj wystąpienia premiera Donalda Tuska TUTAJ
Opr. nim, 3 stycznia 2025 r.